Głos spod ławki

Matura z „polaka”...

Zreformowany egzamin dojrzałości z języka polskiego będzie składać się z dwóch części: wewnętrznej - ustnej, zdawanej i ocenianej w szkole oraz zewnętrznej - pisemnej, zdawanej na poziomie podstawowym (obowiązkowym) lub rozszerzonym w szkole, a ocenianej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

...wewnętrznie

Egzamin ustny będzie trwał nie dłużej niż 30 minut i sprawdzał umiejętność mówienia, słuchania oraz wiedzę z literatury i języka. Polegał będzie na obronie całorocznej pracy ucznia nad wybranym zagadnieniem z listy zatwierdzonej przez OKE.

...i zewnętrznie

Zaś egzamin pisemny będzie trwał 4,5 godziny i składał się z trzech części odbywających się jednego dnia: część I - 80 minut i część II - 90 minut (wspólne dla obu poziomów) 

Cz. I będzie polegać na sprawdzeniu rozumienia czytanego tekstu, cz. II na sprawdzeniu umiejętności pisania własnego tekstu o kulturze (literaturze, języku), a cz. III na sprawdzeniu umiejętności pisania własnego tekstu o kulturze (literaturze, języku, sztuce, filozofii...) z pozycji twórczego odbiorcy.

Egzamin na obu poziomach różni się zakresem sprawdzanych umiejętności, stopniem trudności tekstów, rodzajem zadań oraz kryterium oceniania.

Wojciech Dąbrówka

PS. W kolejnych wydaniach „G.O.” przeczytasz o maturze z j. obcych, matematyki, przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych.