Kto potrzebuje wolontariuszy?
Grudzień jest miesiącem, w którym w naturalny sposób podsumowujemy rok, oceniamy swoje działania i osiągnięcia. Kojarzy się on z życzliwością wobec innych i gestami dobrej woli. Mimo to niewiele osób wie, że 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Na terenie Otwocka działa wielu wolontariuszy. Można ich znaleźć m.in.: w Caritasie, w PCK, w Klubie Ekologicznym... Wolontariuszem jest każdy dawca krwi, członek szkolnego komitetu rodzicielskiego, osoba pomagająca sąsiadom. Możliwe jednak, że nadal jest tych ludzi zbyt mało. Ponieważ w naszym mieście brakuje na razie placówki koordynującej pracę wolontariacką, warto dowiedzieć się nieco o ośrodku, działającym w stolicy, z którego pomocy mogą korzystać również mieszkańcy Otwocka.
Centrum Wolontariatu w Warszawie powstało ponad sześć lat temu. Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Samopomocowych stworzyło je dzięki wsparciu ze strony specjalnego programu ONZ (United Nations Development Program). Na początku lat dziewięćdziesiątych gwałtownie wzrosła w Polsce liczba organizacji pozarządowych i niezależnych inicjatyw społecznych, które swoją działalność oparły na pracy wolontariuszy. Jednocześnie coraz wyraźniej brakowało miejsca, które pełniłoby funkcję „skrzynki kontaktowej” dla wszystkich osób i instytucji zainteresowanych bezinteresowną pomocą i dla tych, którzy byli gotowi jej udzielić. Sama idea wolontariatu nie była nowa. Nowością był nowy sposób podejścia do niego zaproponowany przez przedstawiciela UNDP, tzw.: „profesjonalny wolontariat”.
Obecnie idea tworzenia Centrów Wolontariatu zatacza coraz szersze kręgi. W Polsce działa już 16 tego typu placówek. Ośrodki znajdują się w takich miastach jak, Elbląg, Gdańsk, czy Kraków. Z pomocy Centrum w Warszawie korzysta już ok. 250 osób prywatnych i ok. 200 organizacji. Chętnych do pracy zgłosiło się znacznie więcej, bo już ponad 1100 osób. Najczęściej zgłasza się młodzież, 65% to uczniowie szkół średnich i studenci, zwykle studiów pedagogicznych i socjologii, potrzebujący praktyki. Około 20% to emeryci i renciści, dla których jest to sposób na spędzanie wolnego czasu i zawieranie nowych znajomości. Pozostałe 15% to osoby aktywne zawodowo, które np. chcą rozszerzyć swoje doświadczenie. Motywacją może być też chęć sprawdzenia się, niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, czy ucieczki przed samotnością.
Chętni przychodzą na spotkanie z koordynatorem Biura Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy. Wypełniają formularz z pytaniami o motywy, preferowany typ pracy, wykształcenie, dodatkowe umiejętności, szczególne zainteresowania, a także ograniczenia czasowe, transportowe, czy psychofizyczne. Każdy ochotnik bierze udział w siedmiogodzinnym szkoleniu pt.: „Dlaczego warto być wolontariuszem”, podczas którego zapoznaje się z zasadami i etyką tego typu pracy, z prawami i obowiązkami wynikającymi z wykonywanych zadań. Drugi cykl szkoleń stanowią dwudziestogodzinne zajęcia dla koordynatorów pracy wolontariackiej pt.: „Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza”. Mają one ułatwić podjęcie efektywnej współpracy, motywację i nagradzanie ochotników oraz rozwiązywanie konfliktów.
Osoby prywatne i instytucje zwracają się do Centrum z prośbami o pomoc w opiece nad ludźmi starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi, samotnymi, a także nad dziećmi wymagającymi specjalnej troski. Częściej są to zgłoszenia indywidualne. Osoba niepełnosprawna sama kontaktuje się z ośrodkiem i prosi np.: o pomoc w prowadzeniu korespondencji, zrobieniu świątecznych zakupów czy w dotarciu do lekarza. Pan Dariusz Pietrowski, Dyrektor Centrum Wolontariatu w Warszawie rozumie jednak, że wielu ludzi potrzebujących pomocy nie wie, że może ją uzyskać. Nie wiedzą też gdzie powinni się po nią zwrócić. Warszawa jest dużym miastem. Pojawiają się zgłoszenia, zarówno wolontariuszy, jak i osób proszących o nich, z obrzeży miasta i z miejscowości podwarszawskich. Jedna placówka to zbyt mało by zaspokoić potrzeby tak znacznego obszaru. Z tego powodu dobrze jest tworzyć lokalne filie Centrum ściśle współpracujące z Ośrodkami Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni, zatrudnieni w tych ośrodkach, często wiedzą, jaka pomoc jest najbardziej potrzebna. W Otwocku jest już kilku wolontariuszy współpracujących z Centrum. Pan Dariusz ma nadzieję, że wkrótce będzie ich więcej. Szuka chętnych do zorganizowania lokalnej filii Centrum.
- Z radością przyjmiemy pojawienie się każdej osoby. Takiej, która już pracuje jako wolontariusz, a chciałaby przejść szkolenie i takiej, która dopiero chce wolontariuszem zostać. Oczywiście przyjmiemy też każdą prośbę o przydzielenie wolontariusza i zrobimy wszystko, by ją spełnić - mówi Dyrektor Centrum.
Zainteresowanym podajemy adres: Centrum Wolontariatu; ul. Nowolipie 9/11; 00-150 Warszawa. Tel. (22) 635-27-73;
tel/fax. (22) 635-46-02;
e-mail: wolontar@medianet.com.pl
Urszula Stefanowicz