Niebezpieczna broń
W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi bezpośrednio z działalnością terrorystyczną, istnieje poważne potencjalne zagrożenie epidemiologiczne związane z produkcją, magazynowaniem i użyciem broni biologicznej. Najczęściej wymienia się: zarodki wąglika, pałeczki dżumy, tropikalne wirusy gorączek krwotocznych oraz ospy.
Ponieważ jest to bardzo tania i łatwa do ukrycia broń - uchodzi za broń masowej zagłady. Jest ona w posiadaniu ok. 15 państw (m.in. Iraku, Iranu, Chin, Rosji, Korei Płd, a nawet Kazachstanu).
W przypadku otrzymania listu lub przesyłki z podejrzaną zawartością (prawdopodobnie wąglika) należy: umieścić przesyłkę w plastikowej torbie lub innym szczelnym pojemniku, nie otwierać. Opuścić pokój i zamknąć drzwi oraz uniemożliwić wejście innym osobom. Dokładnie umyć ręce mydłem i gorącą wodą, unikać kontaktu z twarzą. Powiadomić Policję ewentualnie ochronę budynku i wszystkich w bezpośrednim otoczeniu. Jeśli to możliwe sporządzić listę osób, które miały kontakt z przesyłką i udostępnić ją organom Policji oraz lekarzom przybyłym na miejsce.
Bakteria wąglika powoduje infekcję skóry, systemu trawiennego lub płuc. Aby doszło do zakażenia, wąglik musi dostać się do organizmu przez drogi oddechowe. Wąglikiem nie można zarazić się od drugiej osoby, a leczy się go dużymi dawkami odpowiednich antybiotyków. Szybkie i właściwe rozpoznanie zwiększa szansę wyleczenia.
Równie niebezpieczny może być atak terrorystyczny z zastosowaniem wirusa ospy. Świat jest przed tym rodzajem zagrożenia bezbronny. Zgromadzone zapasy szczepionek przeciwko ospie wystarczą zaledwie dla 7% ludności świata.
Porównawcze koszty wywołania strat cywilnych na jednym kilometrze kwadratowym przy użyciu broni konwencjonalnej wynoszą 2 tys. dolarów, broni nuklearnej 800 dolarów, a broni biologicznej zaledwie 1 dolar.
Oprac. z materiałów
Przeglądu Obrony Cywilnej