Jaz na Świdrze
Przedstawiamy Państwu zdjęcia z wybudowanego na rzece Świder jazu przy dawnym młynie w Woli Karczewskiej (gmina Wiązowna).
W roku 1996 Zarząd Miasta Otwocka zainicjował pomysł zagospodarowania doliny rzeki Świder. Projekt miał dotyczyć tylko odcinka rzeki leżącego w granicach administracyjnych Otwocka. Pozytywne rozmowy prowadzone z burmistrzami gmin Józefów i Wiązowna pozwoliły podpisać w tym samym roku list intencyjny o współudziale gmin w planie zagospodarowania Świdra. Powstała koncepcja budowy progów wodnych, jazów i zbiornika wodnego “Bojary” u ujścia rzeki. Koncepcja zabudowy rzeki, od mostu na szosie nadwiślańskiej do granic gminy Otwock progami stałymi, które przeciwdziałałyby erozji rzeki, oraz odtworzenia jazów w miejscach, gdzie dawniej stały młyny: w Mlądzu, Wólce Mlądzkiej i Kopkach, sprzyja także rozwojowi rekreacji na rzece Świder.
Firma Hydroprojekt z Warszawy, która wykonywała ocenę oddziaływania na środowisko zabudowy na rzece, wydała opinię pozytywną. Realizację projektu wstrzymała jednak negatywna opinia wydana przez Wydział Konserwatora Przyrody z Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Urząd zgłosił zastrzeżenia co do budowy na rzece Świder progów i jazów. Nie dotyczyły one jednak zbiornika rekreacyjnego. W czerwcu 1997 r. na naradzie w sprawie budowy zbiornika “Bojary” Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego wyznaczył Inwestora Zastępczego (prowadzącego inwestycję) - Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Budowa zbiornika wodnego “Bojary”, w założeniach miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Otwocka i Warszawy, również została wstrzymana. W październiku ‘97 Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego ze względów finansowych odłożył wykonanie inwestycji. W jakim czasie zostanie ona podjęta, nie wiadomo. Wiadomo za to, że w planach zagospodarowania przestrzennego Otwocka, a zwłaszcza w planach zagospodarowania rzeki Świder, ujęto zbiornik wodny “Bojary”. Istnieje więc szansa, że w przyszłości można będzie popływać rowerkiem wodnym lub łódką w Otwocku.
E. Chudzicka
fot: Haszcz