Głos spod ławki |
Pierwsza zewnętrzna matura
W 2002 r. abiturienci przystąpią po raz pierwszy do zewnętrznie prowadzonego egzaminu maturalnego. Nowa matura wobec różnorodności programów szkolnych zawierać będzie to, co zostało określone w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego”, a konkretnie w „Standardach wymagań egzaminacyjnych”. Egzamin przeprowadzony wg jednakowych standardów umożliwi zobiektywizowaną ocenę osiągnięć zdających. Będzie więc dawała wiarygodną informację uczniom, rodzicom, szkołom i wreszcie pracodawcom i wyższym uczelniom. Egzamin będzie przebiegał zgodnie z harmonogramem określonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szczegóły określa każdorazowo instrukcja zawarta w arkuszu egzaminacyjnym. W skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu w danym pomieszczeniu, które musi spełniać warunki BHP, wchodzić będą nauczyciele danego przedmiotu oraz wychowawcy klas zdających.
Zmodernizowana matura, postrzegana przez wielu uczniów jako zło konieczne, pragnącym kształcić się na wyższych uczelniach daje również korzyści, których dotychczas nie było. Absolwenci, którzy nie zdadzą egzaminu z określonego przedmiotu, będą mogli przystąpić ponownie do egzaminu z tego przedmiotu w kolejnych sesjach egzaminacyjnych przez następne pięć lat. Po upływie tego okresu absolwenci zdawać będą powtórny egzamin w pełnym zakresie. Będzie również możliwość podwyższenia oceny z jednego lub kilku przedmiotów.
Jeżeli w trakcie wewnętrznej części matury nie będą przestrzegane przepisy dotyczące jej przebiegu, absolwent może w terminie dwóch dni złożyć odwołanie do przewodniczącego zespołu szkolnego bądź dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, zaś w trakcie zewnętrznej - do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej lub dyr. Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Wobec uczniów niepełnosprawnych stosuje się odrębne przepisy.
Wojciech Dąbrówka
Na podst. „Standardów wymagań egzaminacyjnych” Syllabusów; Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 kwietnia 1999 r. Dz. U. z 2000 r. Nr 6, poz. 72.