Sport

Otwocka Liga Szóstek Piłkarskich

 W niedzielę 27 sierpnia meczem o Super Puchar zainaugurowano kolejny sezon rozgrywek o mistrzostwo Otwockiej Ligi Szóstek Piłkarskich. Na boisku przy „Nukleoniku” w Otwocku stanęły naprzeciw siebie drużyny GKS Panny Dziedziczki oraz Byków. Drużyna Byków - która zdobyła mistrzostwo Otwockiej Ligi Szóstek Piłkarskich w sezonie jesień 1999 – wiosna 2000 oraz Puchar Ligi, kiedy to 25 czerwca 2000 r. w finale pokonała właśnie GKS Pannę Dziedziczkę aż 7 : 2 – była zdecydowanym faworytem pojedynku o Super Puchar OLSP. Pierwsza połowa meczu była bardzo wyrównana i właściwie gdy wszyscy myśleli o przerwie, Dziedziczka strzeliła bramkę. W trzydziestej minucie meczu Sławomir Sierański wykorzystał błąd bramkarza Byków i było 1 : 0. Druga połowa to już gra tylko jednej drużyny - GKS Panny Dziedziczki. Drużyna Byków, grająca bez zmian, z minuty na minutę popełniała coraz to więcej błędów, co bezlitośnie wykorzystywali zawodnicy z Dziedziczki. Worek z bramkami rozwiązał Mirek Seroczyński (przyszedł do Dziedziczki z OKS Flaki), który po pięknej akcji z Piotrem Szymanowskim strzelił pod poprzeczkę bramki Byków. Na 3 : 0 podwyższył Piotr Szymanowski, a potem bramki dla Dziedziczki strzelali kolejno: Robert Wójcik, Sławomir Sierański, Piotr Staszczuk oraz Piotr Sierański. Honorowego gola dla Byków zdobył po indywidualnej akcji Tomasz Jakubowski. Mecz zakończył się rezultatem 7 : 1 i tym samym GKS Panna Dziedziczka drugi raz w historii OLSP zdobyła Super Puchar.

Mecz o Super Puchar to tylko preludium oznajmujące, że nadszedł czas na rozpoczęcie nowego sezonu OLSP. I tak też się stało. W niedzielę 3 września 12 zespołów pierwszej ligi, 14 zespołów drugiej ligi oraz 28 zespołów trzeciej ligi rozegrało pierwsze mecze w sezonie jesień 2000 – wiosna 2001. Należy przypomnieć, iż o tym, kto zostanie mistrzem OLSP, kto spadnie do drugiej ligi, a kto z niej awansuje do pierwszej, a także które zespoły spadną do trzeciej ligi, okaże się dopiero w czerwcu 2001 roku, kiedy to zostanie rozegrana ostatnia kolejka rewanżowa I, II i III ligi. Można natomiast stwierdzić, iż w tym sezonie faworytami do zdobycia mistrzostwa są na pewno drużyny Batorego, KA 2, Byków oraz Michotni, które to będąc zespołami silnymi w poprzednim sezonie, teraz wzmocniły się jeszcze kadrowo. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że ze względu na to, iż poziom rozgrywek bardzo się wyrównał, nie można wyraźnie wskazać drużyn, które byłyby kandydatami do spadku. Na pewno ciężko będzie się utrzymać beniaminkom ligi, tj. drużynom Królewskich i DVS. Poniżej wyniki pierwszych trzech kolejek pierwszej ligi:


Pierwsza kolejka rozgrywek - 3 września 2000 r.
Królewskie - Byki - 3 : 5
Just 6 - Michotnia - 7 : 2
Bukareszt - Dziedziczka - 1 : 0
Bolki - Ka 2 - 0 : 6
DVS - Nietykalni - 4 : 4
Batory - Radość - 14 : 3 


Druga kolejka rozgrywek - 10 września 2000 r.
Ka 2 - Nietykalni - 11 : 0
Dziedziczka - Królewskie - 4 : 2
Just 6 - Bolki - 8 : 1
Byki - Radość - 10 : 2
Bukareszt - Batory - 4 : 3
Michotnia - DVS przełożony na 1 lub 11 listopada


Trzecia kolejka rozgrywek - 17 września 2000 r.
Królewskie - Bukareszt - 3 : 2
Dziedziczka - Nietykalni - 6 : 2
Bolki - Batory - 5 : 5
Just 6 - Ka 2 - 4 : 9
Byki - DVS - 6 : 0
Michotnia - Radość - 5 : 2


TABELA PO TRZECH KOLEJKACH

      Pkt.  Bramki
1. Byki 9 21 : 5
2.  Ka 2   9 20 : 4
3.  Just 6   6 19 : 11
4.  Dziedziczka   6 10 : 4
5.  Bukareszt   6 7 : 6
6.  Batory  22 : 12
7.  Michotnia   3 7 : 9
8.  Królewskie   3 8 : 11
9.  DVS   1 4 : 10
10.  Bolki   1 6 : 19
11.  Nietykalni   1 6 : 21
12.  Radość   0 7 : 29


Otwieramy nową rubrykę pt. “ Kto jest kto w lidze szóstek”, w której spróbujemy przybliżyć Czytelnikowi zespoły uczestniczące w rozgrywkach OLSP nie od strony suchych wyników, jakie padają na “szóstkowych boiskach”, ale pokażemy też, czym zawodnicy zajmują się w życiu prywatnym, co – naszym zdaniem – da Czytelnikowi pełniejszy obraz tego, kto w sobotnie i niedzielne ranki i popołudnia biega po asfaltowych nawierzchniach.

Na początek beniaminek pierwszej ligi – zespół JUST 6. Kapitanem zespołu jest Marek Warzynowski – student III roku dziennikarstwa, dziennikarz “Gazety Wyborczej”. W drużynie grają ponadto: Marcin Siwik – student III roku stosunków międzynarodowych, Sławek Burbicki – student V roku na wydziale architektury i krajobrazu, Szymon Niuk – student III roku na wydziale inżynierii śródlądowej Politechniki Warszawskiej, Damian Niuk – uczeń IV klasy Technikum Nukleonicznego w Otwocku, Paweł Wąsowski – słuchacz II Studium Ekonomicznego, Robert Woszczyk – studiujący na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Hubert Stefaniak – Student Wyższej Szkoły Ekonomiczno – Informatycznej. W zespole grają ponadto Piotr Król – pracownik Urzędu Celnego oraz Konrad Dousa – student Akademii Wychowania Fizycznego, a także Radosław Bogdalski. Zawodnicy JUST 6 twierdzą, iż celem zespołu w obecnych rozgrywkach jest utrzymanie się w pierwszej lidze oraz powalczenie o Puchar Ligii. 

c.d. nastąpi...

GKS 

Same zwycięstwa

Dobrze przygotowali się do sezonu piłkarze OKS-u pod wodzą nowego trenera Szymona Trzaskowskiego. Świadczyły już o tym wyniki sparringów. O pięciu z nich pisaliśmy w poprzednim numerze „Gazety”. W dwóch ostatnich otwocczanie odnieśli zwycięstwa. Na własnym boisku ograli Vistulę Nadbrzeż 4:3 (2:2). Bramki zdobyli P. Dziadczak - 2 oraz T. Jakubowski i T. Komorzycki. Natomiast w ostatnim przedsezonowym pojedynku OKS rozgromił w Warszawie B-klasowego Energetyka 8:1 (1:0). Bogatym łupem bramkowym podzielili się tu: P. Dziadczak – 5 oraz T. Komorzycki, M. Mazurek i Ł. Wojtasiński.

Łącznie w trakcie przygotowań do sezonu otwocczanie rozegrali siedem spotkań, przegrywając trzy pierwsze i wygrywając cztery pozostałe, w tym dwa bardzo wysoko. Najwięcej bramek zdobył w nich P. Dziadczak (11), a pozostałe uzyskali: T. Komorzycki (5), T. Soszka (5), T. Jakubowski (4), P. Zegarek (2), M. Mazurek (1) i Ł. Wojtasiński (1).

W stosunku do rundy wiosennej nastąpiły w składzie drużyny istotne zmiany. Napastnik P. Zegarek przeszedł na stałe do IV-ligowego Mazura Karczew. Również na stałe pozyskany został z warszawskiej Olimpii bardzo dobry zawodnik, Michał Pietrzak, grający w OKS-ie na pozycji ostatniego stopera. Ponadto z wypożyczenia powrócili P. Dziadczak, T. Soszka i T. Jakubowski, a po kontuzji wrócił do gry A. Retka. Po odbyciu służby wojskowej wznowili treningi D. Twardziak i Ł. Szymoniak. Natomiast P. Cabański i M. Ludwiszewski okresowo nie trenują.

Efektem dobrych przygotowań było wygranie wszystkich czterech pojedynków inaugurujących rozgrywki. Wszystkie zwycięstwa były pewne i odniesione w dobrym stylu.


Polfa Tarchomin – OKS 1:4 (0:2)

W tym spotkaniu inauguracyjnym otwocczanie zagrali w składzie: J. Goleniewski w bramce; P. Kozera, M. Pietrzak, S. Kasprzak i D. Twardziak w obronie; T. Komorzycki, M. Kotowski, P. Szulawski (od 70 min. M. Kędziorek) i M. Mazurek (od 75 min. Ł. Tomaszek) w pomocy oraz P. Dziadczak i T. Soszka w ataku.

Prowadzenie objęli otwocczanie w 15 min. Po bardzo dynamicznej akcji z T. Komorzyckim pierwszą bramkę sezonu zdobył T. Soszka. Odwrotnie było w 40 min., kiedy to wynik na 2:0 podwyższył T. Komorzycki. W drugiej połowie, po strzale samobójczym w 53 min., OKS prowadził już 3:0. Pięć minut później gospodarze zdobyli honorową bramkę. Wynik meczu na 4:1 w 66 min. ustalił P. Dziadczak.

Otwocczanie byli wyraźnie lepsi od gospodarzy, debiutujących w A-klasie po długiej przerwie. Ich zwycięstwo nie podlegało dyskusji i było w pełni zasłużone. Po pierwszej kolejce OKS uplasował się na trzeciej pozycji w tabeli za Mazurem II Karczew i Pogonią Konstancin, których zwycięstwa okazały się jeszcze bardziej efektowne.


OKS – Pogoń Konstancin 5:3 (3:1)

Skład OKS-u był bardzo podobny jak w meczu inauguracyjnym. Jedynie S. Kasprzaka zastąpił A. Retka w wyjściowej jedenastce. Na zmiany weszli S. Kasprzak, T. Cepiak, T. Jakubowski i Ł. Tomaszek.

Był to mecz “na szczycie”, drugiej i trzeciej drużyny tabeli. Początek nie zapowiadał sukcesu otwocczan. Piłkarze z klubu J. Romanowskiego “zamknęli” naszych na własnej połowie, stwarzając w pierwszym kwadransie trzy tzw. stuprocentowe okazje (rzut wolny i dwukrotnie “sam na sam” z bramkarzem). Nasi przetrzymali jednak ten trudny początek i zaczęli groźnie kontratakować. W 20 min. przepiękny strzał, niestety w poprzeczkę, oddał T. Komorzycki. W 28 min. bardzo dobrze zachował się otwocki bramkarz, ratując zespół przed utratą gola.

Najefektywniejszym dla OKS-u był okres między 35 a 41 minutą, kiedy to otwocczanie zdobyli trzy bramki. Najpierw T. Soszka pięknie egzekwował “w swym stylu” rzut wolny. Chwilę później ten sam zawodnik podwyższył z akcji na 2:0. Trzecią bramkę uzyskał T. Komorzycki. Dwie dobre okazje na dalsze bramki zaprzepaścił natomiast P. Dziadczak. Niestety tuż przed przerwą goście też zdobyli gola po strzale ich najlepszego zawodnika - P. Budziaka. Po przerwie dobrze grający zespół OKS-u zdobył dwie kolejne bramki w ciągu trzech minut. W 54 min. T. Soszka podwyższył wynik na 4:1 zaś w 57 min. piątą bramkę zdobył ładnym uderzeniem głową M. Mazurek. Dużą okazję zaprzepaścił rozgrywający bardzo dobry mecz T. Soszka, który mógł “dobić” gości z rzutu karnego, jednakże go nie wykorzystał.

Wydawało się, że mecz zakończy się bardzo wysokim zwycięstwem otwocczan, tymczasem doświadczony zespół gości zmniejszył rozmiary porażki zdobywając dwie bramki w samej końcówce meczu w 88 i 90 min. Pogoń wykorzystała pewne rozprzężenie, jakie wystąpiło w drużynie OKS-u, po objęciu niespodziewanie wysokiego prowadzenia. Nie bez znaczenia były również wprowadzone w końcówce zmiany w otwockiej drużynie.

Po tym meczu otwocczanie objęli prowadzenie w tabeli.


Victoria Zerzeń – OKS 1:3 (1:1) 

W tym meczu zespół otwocki wystąpił osłabiony brakiem trzech zawodników: M. Kotowskiego, M. Mazurka i A. Retki, którym przeszkodziła praca zawodowa (mecz rozgrywano w środę). Zastąpili ich S. Kasprzak, M. Kędziorek i T. Jakubowski, którzy wybiegli w podstawowej jedenastce. Na zmiany weszli T. Cepiak i Ł. Tomaszek. To osłabienie spowodowało, że mecz – zwłaszcza w pierwszej połowie – był dość wyrównany, a zwycięstwo nie przyszło łatwo. Gospodarze objęli nawet prowadzenie w 30 min. Wyrównał w 10 min. później T. Komorzycki. W drugiej połowie otwocczanie uzyskali przewagę. Jej efektem była najpierw nie uznana bramka T. Jakubowskiego po bardzo ładnym strzale (wcześniejsze zagranie ręką), a później gol P. Dziadczaka w 62 min. po akcji z T. Soszką. Ten sam zawodnik podwyższył na 3:1 tuż przed końcem, już w przedłużonym czasie gry.


OKS – KP Praga 4:0 (1:0)

Skład – jak w pierwszym pojedynku z Polfą, jedynie P. Szulawskiego zastąpił A. Retka. Na zmiany weszli M. Zegarek, P. Szulawski, T. Cepiak i T. Jakubowski.

Od początku otwocczanie zdobyli wyraźną przewagę, ale goście skutecznie się bronili. Polegli dopiero w 25 min. po strzale M. Kotowskiego. Bardzo udany był początek drugiej połowy, kiedy to P. Dziadczak uzyskał dwie bramki w 49 i 55 min. Mogło być jeszcze lepiej, gdyby M. Kotowski wykorzystał w 50 min. sytuację “sam na sam” z bramkarzem. Wynik meczu ustalił T. Soszka zdobywając czwartego gola w 70 min. Rezultat mógłby być znacznie wyższy, bowiem w końcówce otwocczanie nie wykorzystali trzech idealnych sytuacji (T. Soszka oraz M. Mazurek i M. Zegarek).

Po czterech kolejkach czołówka tabeli ukształtowała się następująco:
1. OKS Otwock 4 12 16:5
2. GKP II Targówek 4 10 13:3
3. Pogoń Konstancin 4 9 20:9
4. KS Falenica 3 9 9:1

Wydaje się, że między tymi zespołami rozegra się walka o zwycięstwo i awans do ligi okręgowej.

F. Stokowski

Pucharu nie będzie

Dwa lata temu duże sukcesy święcili w rozgrywkach o Puchar Polski piłkarze OKS Otwock, wygrywając m.in. z dużo wyżej notowanymi drużynami Marymontu i Ursusa z Warszawy i przegrywając dopiero po zaciętej walce z warszawską Gwardią. Tym razem otwocczanie odpadli już w pierwszej rundzie przegrywając w Jazgarzewie.

Mecz w normalnym czasie zakończył się remisem 1:1(0:0). Gospodarze objęli prowadzenie w 85 min., a wyrównał Ł. Tomaszek w doliczonym czasie gry. Dogrywka nie przyniosła zmiany wyniku. W rzutach karnych lepsi byli gospodarze 5:4. Bramki dla otwocczan zdobyli M. Kędziorek, T. Cepiak, Ł. Tomaszek i P. Kozera a przestrzelił D. Twardziak, który egzekwował karnego jako drugi w kolejności. Drużyna otwocka wystąpiła w młodzieżowym składzie, wzmocniona jedynie... trenerem. Bardzo dobry mecz rozegrał T. Komorzycki, który był najlepszym zawodnikiem na boisku.

Odpadła z rozgrywek pucharowych również druga drużyna z Otwocka – FC Tuszko. Po zwycięstwie nad Józefovią II, w drugiej rundzie zespół otwocki przegrał z Burzą Pilawa.

F. Stokowski

Wystartowała młodzież

Rozgrywki piłkarskie toczą się pełną parą. Oprócz seniorów uczestniczą w nich cztery drużyny młodzieżowe OKS-u, a także oldboye. Oto wyniki pierwszych pojedynków:

Juniorzy młodsi (1984-85), trener K. Szczegot
OKS – AON Rembertów 4:1(1:1). Bramki: J. Kęsek –2, P. Dąbrowski i M. Bany.
Huragan Wołomin – OKS 3:0 (2:0)

Trampkarze (1986-87), trener J. Macniew:
GKP Targówek – OKS 1:3 (0:1). Bramki: A. Milewski, M. Neska i Ł. Dworakowski.
OKS – Orlen Płock 2:1 (1:1). Bramki: M. Neska i D. Dukalski

Do obu powyższych zespołów, jak również do dwóch pozostałych:
-juniorów starszych (1982-83), trener Zb. Raczkowski,
-trampkarzy młodszych (1988 i młodsi), trener J. Olszewski,
przyjmowane są zapisy nowych zawodników. Należy zgłaszać się do wymienionych trenerów na stadionie – codziennie w godzinach popołudniowych.

F. Stokowski 

"Wybiegane" i "wyrzucone" srebra

Stadion Olimpijski we Wrocławiu gościł w dniach 28-29 sierpnia uczestników Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej atletyce. Otwock reprezentowała 11-osobowa grupa zawodników z OKS „Start”, którzy uzyskali minima uprawniające do udziału w ww. imprezie. Wśród 151 klubów sklasyfikowanych na mistrzostwach otwoccy lekkoatleci uplasowali się na 23 miejscu. Na tak wysoką pozycję wpływ miały zdobyte dwa srebrne medale oraz uzyskane miejsca premiowane punktami.

Pierwszy dzień zawodów kończył się biegami sztafet sprinterskich 4x100 m. Po emocjonującej walce zespół OKS biegnący w składzie: Edyta Kardynalska, Monika Radkiewicz, Magdalena Mazek i Aneta Matczak wywalczył tytuł wicemistrzyń Polski Juniorek (czas 49,29 s.). Otwocka sztafeta przegrała zaledwie 0,02 s. z pierwszym na mecie zespołem MKS-MOS Wrocław. Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się kolejnym sukcesem - II miejsce w rzucie dyskiem zajęła nasza zawodniczka Magdalena Roszczuk z wynikiem 46,00 m. Magda przegrała walkę o złoty medal 17 centymetrami z zawodniczką z klubu SKLA Sopot - Darią Urbaniak. 

Miejsca pozostałych zawodników na MPJ: 8 - Robert Wójcik na dystansie 800 m; 9 - Karolina Urbańska - 800 m; 11 - Marek Książek - 5000 m; 11 - Wojciech Sierpiński skok w dal; 13 - Marcin Stec na dystansie 110 m ppł; 14 Magdalena Mazek - 100 m; 16 - Monika Radkiewicz - 400 m; 23 - Marcin Bogucki - 5000 m.

Deszcz i odgłosy burzy towarzyszyły uczestnikom Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce rozegranych 2-3 września w Poznaniu. Minima kwalifikacyjne do tych zawodów uzyskało 3 zawodników z OKS „Start”. Patrycjusz Szajnoch zajął 5 miejsce w biegu na 3000 m ppł, Szymon Ruciński był 7 w skoku o tyczce i Łukasz Walkiewicz 16 w biegu na 800 m.

P.S. W imieniu Dyrekcji Klubu, Zarządu i lekkoatletów chcę podziękować dyrektorowi Przedsiębiorstwa Budowlanego „Gawrosz” panu Sławomirowi Magdzie za pomoc finansową, dzięki której zawodnicy odnieśli tak znaczące sukcesy na imprezach ogólnopolskich i uzyskali awans do I Ligi Lekkoatletycznej Seniorów.

Bożena Dziubińska

Wiadomości spod sztangi

 W hali Legii Warszawa odbył się 21.09.00 Turniej Klasyfikacyjny zawodników do lat 16, 18, 20 i 23. W kategorii 64 kg dobrze wystartował 16-letni Paweł Szewczyk, który poprawił swój rekord w rwaniu o 5 kg uzyskując 64 kg oraz w podrzucie zaliczając 75 kg, co dało mu nowy rekord w dwuboju 140 kg - wyższy o 10 od poprzedniego. Nasz zawodnik zajął w tej wadze 2 miejsce. W kategorii 70 kg do lat 16 wygrał Piotr Domański, który wyrównał swoje rekordy i uzyskał w rwaniu 60 kg, a w podrzucie 75 kg.

W kat. 76 kg znakomicie zaprezentował się 15-letni Michał Skolmowski, który o 5 kg poprawił rwanie uzyskując 75 kg oraz aż o 10 kg podrzut zaliczając 102,5 kg, co dało mu nowy piękny rekord w dwuboju 177,5 kg i zdecydowanie I miejsce. Skolmowski otrzymał również piękny puchar za wartość uzyskanego wyniku wśród 16-latków.

Kategorię 83 kg do lat 16 wygrał Kamil Wojtal, który wyrównał swoje rekordy i uzyskał w rwaniu 65 kg oraz w podrzucie 87,5 kg. Tradycyjnie najlepszy wynik zawodów uzyskał nasz reprezentant, aktualny Mistrz Polski Arkadiusz Białek, który w kat. 94 kg wyrwał 140 kg oraz podrzucił 170 kg. Arkadiusz Białek otrzymał puchar za najlepszy wynik zawodów wszystkich kategorii wagowych i wiekowych.
W kat. 62 kg do lat 20 zwyciężył Mariusz Czarnecki, który uzyskał w rwaniu 90 kg oraz poprawił swój rekord w podrzucie o 2,5 kg, co dało mu nowy rekord w dwuboju 202,5 kg. W kat. 105 kg do lat 20 zwyciężył Jakub Święcicki, który wyrwał 137,5 kg oraz podrzucił 157,5 kg, co dało mu 295 kg w dwuboju; otrzymał puchar za drugi co do wartości wynik wśród zawodników do lat 20.

W kat. 105 kg do lat 23 drugie miejsce zajął Marcin Mianowski, który wyrównał swoje rekordy życiowe i uzyskał w rwaniu 135 kg oraz w podrzucie 170 kg.

W. Dousa