Szpital na peryferiach
Z pewnością każdy rodowity mieszkaniec Otwocka lub osoba związana z tzw. „służbą zdrowia” wie, czym jest „Szpitalik” w Teklinie. Obecnie jest to jedyny, jaki pozostał w naszym mieście, specjalistyczny oddział szpitalny leczący dzieci z chorobami płuc. Za trzy lata minie 50. rocznica jego istnienia.
Tradycją otwockiego rejonu jest to, że słynie w Polsce jako ośrodek pulmonologiczny - kiedyś uzdrowisko o niepowtarzalnym klimacie zalecane osobom chorym na astmę, gruźlicę i inne choroby dróg oddechowych. Tradycję tę kontynuował kompleks sanatoryjno-szpitalny dla dzieci, wybudowany przez Szwedów przy ul. Borowej w roku 1946. Szczytowy okres działalności tej placówki to koniec lat czterdziestych, lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte, aż do końca lat siedemdziesiątych. W owym czasie liczba łóżek szpitalnych wzrosła z 300 do 600 - szpital leczył dzieci z terenów północno-wschodniej Polski.
W 1954 roku wybudowano w Teklinie pierwszy murowany budynek w celu odizolowania i leczenia dzieci chorych zakaźnie, hospitalizowanych na Borowej. Infrastruktura i całe zaplecze oddziału spełniało bardzo rygorystyczne wówczas przepisy sanitarne; każda sala miała oddzielną łazienkę, WC oraz śluzę łączącą ją z korytarzem.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce (epidemie WZW A, odry), „Szpitalik” pracował wówczas także dla potrzeb rejonu. Od czasu likwidacji w 1992 roku oddziałów szpitalnych mieszczących się w drewnianych pawilonach przy ulicy Borowej, „Szpitalik” w Teklinie jest jedynym funkcjonującym do dziś obiektem, jaki pozostał z dawnego Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy dla Dzieci.
Od tamtej pory „pulmonologia dziecięca” utraciła swą samodzielność i została wchłonięta przez Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy leczący dotychczas tylko dorosłych pacjentów. W związku z ww. reorganizacją, „Szpitalik” przestał być oddziałem zakaźnym, a stał się oddziałem pumonologiczno-gruźliczym dla dzieci od 0-6 roku życia.
Od początku br. „Szpitalik” pozostał jedynym obiektem pediatryczno-pumonologicznym w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy (dawniej Woj. Szp. Ch. Pł. i Gr.). Obecnie leczone są tu dzieci od 0-15 roku życia z chorobami układu oddechowego (w tym z gruźlicą). Warunki hospitalizacji dzieci są dobre, poza aglomeracją miejską, a jednocześnie blisko Warszawy. Jest także w oddaleniu od oddziałów z tzw. otwartą gruźlicą. Dzieci mogą w bezpiecznych warunkach przebywać, spacerować, korzystać z placu zabaw, boiska. Niemowlęta w ciepłe dni są wystawiane w łóżeczkach na taras. Sama infrastruktura budynku, tzn.: obecność przy każdej sali chorych osobnej łazienki, WC, śluzy, poprzez którą sala jest połączona z korytarzem, oraz bezpośredniego wyjścia na zewnątrz jest unikalna w skali całego województwa. Daje to także możliwość całodobowego pobytu matki z chorym dzieckiem, co jest obecnie niezwykle ważne w całym procesie terapeutycznym. Dzieci w wieku przedszkolnym mają zapewnioną opiekę wychowawczyń, starsze - nauczycieli szkolnych i wychowawców. Z Oddziałem współpracuje także psycholog i pracownik socjalny.
Wszystko to, a przede wszystkim praca całego zespołu medycznego - począwszy od pielęgniarek, salowych, fizjoterapeutki, do lekarzy, a także ciepła atmosfera „Szpitalika” owocuje nie tylko dobrymi kontaktami z leczonymi tutaj dziećmi i ich rodzinami, ale także zainteresowaniem sponsorów oraz kontaktami z innymi placówkami medycznymi.
Tak więc „Szpitalik” znalazł się w 1997 r. w grupie 20 wyróżnionych oddziałów dziecięcych spośród 200 biorących udział w konkursie „A w naszym szpitalu jest najlepiej”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Wysoki poziom świadczonych specjalistycznych usług medycznych sprawia, że oddział w Teklinie współpracuje z Klinikami AM w Warszawie, innymi oddziałami dziecięcymi m.in. z Wołomina, Wyszkowa, Mińska Maz., Siedlec, poradniami pulmonologicznymi z terenu całego województwa mazowieckiego. W wybranych specjalistycznych przypadkach leczone są także dzieci spoza rejonu Mazowieckiej Kasy Chorych.
W kwietniu br. Fundacja „POLSAT” zakupiła dla potrzeb pacjentów „Szpitalika” sprzęt medyczny za 40 tys. zł. Jest to kardiomonitor dziecięcy z kapnografią, spirometr z oprogramowaniem, nebulizator dyszowy i ssak elektryczny. PZU ŻYCIE S.A. sponsorowało dwa nowoczesne i bezpieczne łóżeczka dziecięce za kwotę 6 tys. zł. Od prywatnego przedsiębiorcy otrzymano wielofunkcyjne urządzenie z telefaxem, natomiast ojciec leczonego dziecka wykonał trzy ławki drewniane. W poprzednich latach otrzymano od prywatnego sponsora niemowlęcy elektroniczny czujnik do pulsoksymetru, aparat do pomiaru poziomu chlorków w pocie, a także 3 nowoczesne łóżeczka niemowlęce.
Budynek „Szpitalika” w Teklinie, choć stosunkowo „młody”, wymaga doinwestowania. Potrzeby związane z podniesieniem standardu oddziału i unowocześnienia jego wyposażenia są bardzo duże. Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, którego składową jest oddział w Teklinie, będzie wykonywało prace remontowe w zakresie ściśle określonym przez wielkość uzyskanych na ten cel funduszy. Z pewnością potrzeby są większe niż obecne możliwości. Dla osób chętnych i zainteresowanych wspieraniem oddziału podaje nr telefonu do „Szpitalika”: (0-22) 779-36-33 oraz nr konta: Kredyt Bank S.A.-VII Oddz. Warszawa. Filia nr 3 Otwock 15001878-121870033681 z dopiskiem „Szpitalik”.
Za trzy lata przypadnie 50. rocznica istnienia oddziału dziecięcego w Teklinie. Miejmy nadzieję, że przez następnych wiele dziesiątek lat „Szpitalik” będzie w dalszym ciągu służył i pomagał małym pacjentom.
M.W.
Nazwisko do wiadomości Redakcji.