Marian Gągała


Gaudeamus Stefan Malawski!

Profesor doktor habilitowany Stefan Malawski, honorowy obywatel miasta Otwocka, otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Medycznej w Lublinie!

13 marca br. w auli Collegium Novum Akademii odbyło się uroczyste nadanie profesorowi Malawskiemu najwyższego w hierarchii akademickiej tytułu naukowego. Senat Akademii Medycznej w Lublinie w ten sposób nagrodził ponad sześćdziesięcioletnią działalność wybitnego lekarza, naukowca, pedagoga, humanisty pracujacego przez 45 lat w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Adama Grucy C.M.K.P. w Warszawie, z siedzibą w Otwocku. O wadze ceremonii świadczyła obecność pełnego składu Senatu AM z rektorem prof. zw. dr med. hab. Maciejem Latalskim, rektorami czterech uczelni wyższych Lublina, przedstawicielami władz samorządowych i lekarzy: współpracowników, kolegów i uczniów profesora. Chór akademicki odśpiewał Gaudeamus i Gaude Mater Poloniae.

Recenzentami całokształtu dokonań profesora Malawskiego, na których opinii oparła się komisja decydująca o przyznaniu tytułu, byli: prof. dr med. hab. Kazimierz Rąpała – prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz prof. dr med. hab. Jan Skowroński – kierownik Kliniki Ortopedii AM w Białymstoku.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie treści dyplomu i wręczenie go doktorantowi, który z otwartymi rękami podszedł do rektora, by ten dotknął go berłem dla potwierdzenia aktu nominacji. Następnie głowę prof. Malawskiego uwieńczono biretem akademickim. 

Na zakończenie bohater spotkania wygłosił oryginalny wykład: „Przypadek i pasja poznania na mojej drodze ortopedycznej”, w którym połączył historię rozwoju osobistego z dynamicznym rozwojem wiedzy medycznej. Według prof. Malawskiego, należy harmonijnie łączyć różne, nawet ekstremalne, osiągnięcia odmiennych szkół leczenia operacyjnego i zachowawczego z następową rehabilitacją fizyczną i psychiczną ozdrowieńców. Ta konkretna humanistyczna zasada postępowania w ortopedii jest drogowskazem w jego pracy, którą kontynuuje do dziś – leczy, operuje pacjentów, uczy współpracowników – asystentów i ortopedów z całego kraju.