Stan mieszkalnictwa w Otwocku cz. IV

Ocena potrzeb mieszkaniowych

Wielkość potrzeb mieszkaniowych istniejących na terenie miasta można określić przyjmując następujące kryteria:

W pierwszym przypadku rozmiary deficytu mieszkaniowego otrzymamy porównując liczbę gospodarstw domowych z liczbą istniejących w mieście lokali mieszkalnych. W drugim przypadku liczony w ten sposób deficyt mieszkaniowy będzie nieco wyższy.

Istniejące potrzeby mieszkaniowe w Otwocku należy rozumieć jako liczbę lokali mieszkalnych niezbędnych dla zaspokojenia istniejących potrzeb z tytułu:

Pewnym utrudnieniem dla precyzyjnego określenia niektórych parametrów jest brak aktualnej prognozy demograficznej dla miasta. Dotyczy to w szczególności danych pokazujących przewidywane zmiany w liczbie ludności oraz zmiany w liczbie gospodarstw domowych.

Mając na względzie uwarunkowania, podjęto próbę oszacowania potrzeb mieszkaniowych w Otwocku opierając się na ostatnich istniejących w tym zakresie informacjach. Są to przede wszystkim dane Narodowego Spisu Powszechnego z 1988 r., dotyczące ludności i gospodarstw domowych, a także dane GUS-u z 1998 r.

Liczba gospodarstw domowych uzależniona jest przede wszystkim od przekształceń w grupie ludności dorosłej (tj. 19 lat i więcej), posiadającej zdolność do ich tworzenia. Według prognozy demograficznej GUS-u do 2010 r. zmniejszy się w kraju udział osób w wieku do 19 lat, a zwiększy udział osób powyżej tego wieku.

Sytuację demograficzną Otwocka w ostatnich latach najbardziej charakteryzują:

Należy podkreślić, że dodatnie saldo migracji z zewnątrz świadczy o tym, że Otwock staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem osiedlania się. Przyrost liczby ludności powstający w wyniku ruchów migracyjnych niesie za sobą nieco inne skutki, niż przyrost mieszkaniowy wynikający z naturalnego zwiększenia stopy urodzeń. W tym przypadku można mieć do czynienia ze wzrostem liczby ludności, co spowoduje przerost zapotrzebowania na mieszkania. Oprócz tego migracje niosą za sobą wtórny wpływ, powodujący zwiększenie przyrostu naturalnego. Jest to związane z napływem przede wszystkim ludzi młodych, będących na etapie zakładania rodzin.

W przypadku rynku mieszkaniowego decydującą rolę odgrywa liczba ludności, a w zasadzie jej struktura wiekowa. Nawet przy spadku ogólnej liczby społeczeństwa w prognozowanym okresie będziemy mieli do czynienia za wzrostem liczby ludzi młodych. Ten wzrost będzie w dużym stopniu kształtował poziom popytu mieszkaniowego. Konsekwencją tych zmian powinien być wzrost liczby gospodarstw domowych jedno- i dwuosobowych, tworzonych zarówno przez młode małżeństwa, jak i osoby samotne. Efektem tego będzie relatywne zmniejszenie przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego.

W wyniku szczegółowo przeprowadzonej analizy za lata 1998 - 1999 odnoszącej się do najważniejszych elementów pozwalających na ocenę lokalnej sytuacji mieszkaniowej, można wskazać silne (+) i słabe (-) strony w zakresie stanu mieszkalnictwa na terenie Otwocka:

silne strony (+)

słabe strony (-)

W wykonanej pracy uwzględniono wszystkie najważniejsze elementy wpływające na ocenę stanu mieszkalnictwa w mieście. Przedstawione wyniki badania mogą być zatem bardzo przydatne dla władz lokalnych w momencie wyboru głównych celów, zmierzających do poprawy istniejących warunków mieszkaniowych

Wydaje się, że w najbliższym czasie należałoby się przede wszystkim skupić na:

Należy podkreślić, że podjęcie optymalnych decyzji w zakresie mieszkalnictwa może doprowadzić w dłuższym okresie czasu do zauważalnej poprawy sytuacji mieszkaniowej ludności. Jednocześnie uzyskiwane w tej dziedzinie pozytywne efekty mogą być jednym z podstawowych elementów oceny skuteczności działania władz samorządowych na szczeblu gminy.

Na podstawie “Diagnozy stanu mieszkalnictwa w Otwocku” dr. Tomasza Żelawskiego 

oprac.: K. Kordel