Nowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego |
Możliwości rozwoju Otwocka
Otwock jest stale rozwijającym się miastem powiatowym. Wygląd miasta stopniowo się zmienia - istniejąca zabudowa jest modernizowana, ulice porządkowane, przybywa nowych budynków. Ze względu na niewielkie istniejące rezerwy terenów budowlanych Zarząd Miasta Otwocka, na mocy ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, sporządza dokumenty planistyczne umożliwiające inwestowanie na terenie gminy poprzez zwiększenie ilości terenów przeznaczonych pod zabudowę. Obecne przepisy określają dwa rodzaje tych dokumentów: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, opracowywane dla poszczególnych obszarów.
Studium, dotyczące całego terenu miasta, zostało już sporządzone i zatwierdzone Uchwałą Rady Miasta Otwocka Nr XXVIII/298/2000 z dnia 28.12.2000 r. Dzięki opracowanemu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z elementami strategii rozwoju miasta Otwock uzyskał obszerny dokument - bazę podstawowych informacji, określający podstawowe cele zrównoważonego rozwoju przestrzennego i społeczno-gospodarczego miasta na podstawie zebranych wyników analiz istniejących uwarunkowań rozwoju miasta przeprowadzonych przez wykwalifikowanych projektantów. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w Studium sporządzane będą kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Nowe plany opracowywane są obecnie dla wielu fragmentów miasta w celu umożliwienia jego rozwoju przestrzennego, a przez to wzrostu wartości tych terenów, uwzględniając potrzeby ich właścicieli, którzy ze względu na znaczne ograniczenia zabudowy zapisane w obecnie obowiązującym na terenie Otwocka planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego, (zatwierdzonym jeszcze w 1986 r.) często nie mieli możliwości inwestowania na należących do nich działkach. Obowiązujące już nowo opracowane plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają obecnie 4,17 % powierzchni gminy, czyli 198 ha. Po zatwierdzeniu planów, które są jeszcze w trakcie opracowania, liczba ta zwiększy się kilkukrotnie - wtedy Otwock uzyska wiele hektarów nowych terenów budowlanych przeznaczonych pod różne formy mieszkalnictwa indywidualnego i zbiorowego oraz usługi.
Na podjęcie przez Zarząd Miasta decyzji o przystąpieniu do sporządzania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, “owocującej” podjęciem stosownej uchwały przez Radę Miasta Otwocka, która z kolei stanowi rozpoczęcie procedury opracowania planu, mają znaczny wpływ wnioski o zmianę przeznaczenia terenów składane przez ich właścicieli - głównie dotyczące nieużytków rolnych i działek leśnych. Wszystkie wpływające wnioski rejestrowane są w Wydziale Architektury Urzędu Miasta Otwocka i przedstawiane Zarządowi Miasta Otwocka. Po przeanalizowaniu charakteru wniosków i ich koncentracji na określonych terenach, która wskazuje na pilną konieczność zmiany przeznaczenia terenu czyli “odblokowania” go dla celów inwestycyjnych, przy stwierdzeniu możliwości zapewnienia odpowiednich środków budżetowych dla pokrycia kosztów opracowania nowego planu i braku uwarunkowań prawnych ograniczających zmianę przeznaczenia danego terenu Zarząd Miasta w oparciu o opinię Komisji ds. Planów Zagospodarowania Przestrzennego przystępuje do sporządzenia takiej zmiany.
Koordynacją prac związanych z opracowywaniem wszelkich dokumentów dotyczących zagospodarowania przestrzennego miasta zajmuje się Wydział Architektury Urzędu Miasta Otwocka. Tam też można zapoznać się ze Studium oraz z nowymi obowiązującymi oraz opracowywanymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i uzyskać informację w sprawie możliwości realizacji inwestycji na poszczególnych nieruchomościach.
mgr inż. architekt Małgorzata Peters
pracownik Wydziału Architektury