I Otwockie Forum Kultury
Odbyło się 24 lutego w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był dyrektor Otwockiego Centrum Kultury Jan Tabencki.
Było to pierwsze tak zatytułowane spotkanie przedstawicieli instytucji, organizacji i osób działających na terenie Otwocka na rzecz kultury. W założeniu Forum miało zintegrować działania poszczególnych organizacji oraz podjąć próbę rozwiązania problemów towarzyszących szeroko pojętej kulturze w Otwocku. Ambitne zadanie wytyczenia kierunku rozwoju otwockiej kultury, chyba nie do końca zostało zrealizowane. Sprawiła to mała liczba osób, które przybyły na sobotnie spotkanie, zupełnie zabrakło młodzieży i młodych twórców. Przybyli przedstawiciele Miasta Otwocka i Powiatu Otwockiego z Towarzystwa Przyjaciół Otwo-cka, Naukowego Towarzystwa Kulturalnego, PTTK, Polskiego Klubu Ekologicznego, Bractwa Kurkowego i grupka miłośników kultury. Nie zawiedli zaproszeni prelegenci; dr Cyprian Mielczarski, dyrektor Centrum Animacji Kultury w Warszawie występujący z odczytem “Rola edukacji kulturalnej w rozwoju lokalnym”, Stefan Starczewski z Fundacji Kultury przybliżający “Rolę Małych Ojczyzn w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego” oraz prof. dr hab. Michał Tempczyk z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z “Przygotowaniem do kreatywnego życia w kontekście zachodzących i przewidywanych zmian cywilizacyjnych”.
Wspieranie edukacji i animacji kultury, zdaniem prelegentów, we współczesnych realiach demokracji spada na samorządy, bo to od nich zależy poziom kultury lokalnej. Umiejętność walki z konkurencją, np. o miejsce pracy czy miejsce w społeczeństwie, zależy od wykształcenia i kontaktów ze sztuką. Pobudzenie tożsamości lokalnej, nawiązanie do lokalnych zwyczajów i obyczajów, zrozumienie społeczności innej pod względem wiary czy narodowości, asertywność to wyzwania naszych czasów. Zmierzamy do społeczeństwa, w którym będzie coraz więcej ludzi bez pracy. Muszą być stworzone warunki, by zapewnić takim ludziom działania – takie działania, które pozwolą im utrzymać równowagę psychiczną i zająć czas. “Kultura jest uważana jako instrument do walki z patologiami społecznymi” – zapewnił dyr. Mielczarski.
Po wykładach potoczyła się dyskusja, a wnioski składane przez mówców zostały starannie zapisane i będą uwzględnione w dalszych działaniach OCK i innych otwockich organizacjach kulturalnych. Na zakończenie Forum wystąpił zespół folklorystyczny“Mlądz”.
tekst. i fot. E. Chudzicka